top of page
Writer's pictureAnita Arina

Zirga māja vai zirgs mājās?

Locījumi un locījumu saskaņošana latviešu valodā mēdz pieklibot gan latviešu bērniem ar valodas traucējumiem, gan bērniem, kuriem latviešu valoda nav dzimtā valoda. Vārdi ir jāizloka un jāsaskaņo dzimtē – un te jāsāk ar ierasto “TAS” vai “TĀ”, skaitlī (viena oga, divas ogas) un pēc tam jau arī locījumā. Bet pat šī šķietami neiespējamā misija ir iespējama. Šeit būs dažas idejas, kā ķerties locījumu vērsim pie ragiem.


Vispirms jau, knaģu kartītes – iesākumā jāiemācās, ka TIE ir odi, kamēr TĀ ir govs. Un nākamajā solī, tur jau knaģus vajag krāsainus. TIE ir ZILI odi, kamēr TĀ ir SARKANA govs. Uz koka knaģiem var, piemēram, uzlīmēt vai uzrakstīt īpašības vārdus, tādus kā “liels”, “skaists” vai “dusmīgs”. Tāpat uzdevumu dažādošanai noder arī krāsojamās lapas, kur visi TAS ir vienā, bet visas TĀS - citā krāsā.



Līdzīgs pielietojums ir arī divpusīgajām dārzeņu un skaitļu kartītēm, kur vienā no pusēm ir iekrāsotas nepieciešamās īpašības vārdu un lietvārdu galotnes – var nolikt blakus un salīdzināt, ka tie ir ČETRI brokoļi, bet tās ir ČETRAS kukurūzas. Otrā kartītes puse, kurā ir tikai attēls, var tikt izmantota zināšanu pārbaudei. Šīs kartiņas var šķirot pēc dzimtēm vai nu zilā un sarkanā bļodā (ak, šie stereotipi!), vai arī kā citādi.



Locījumu apgūšanai lieliski palīdz kolekcija ar personāžiem un konteksts. Mūsmājās personāži ir sakrājušies lielākoties no kinderolām, bet derēs jebkuri zvēriņi. Esiet radoši un piemeklējiet tādus teikumus, kas varētu būt interesanti vai labāk saprotami konkrētajam bērnam. Labi, tātad, tas ir LĀCIS. Tā ir LĀČA māja, un ābolu es iedošu kam? Protams, ka LĀCIM!


Pretestību un visus “nē” un “negribu” parasti var samazināt, ja pašam bērnam dod iespēju veikt tādas vai citādas izvēles un pieņemt tādus vai citādus lēmumus. Saberiet personāžus bļodā, un ļaujiet bērnam izvēlēties, kuru zvēru likt teikumā iekšā. Atrodiet tēlus tā, lai būtu pārstāvētas visas vajadzīgās deklinācijas – ĶENGURS, KROKODILS un STRAUSS jeb tie, kas beidzas ar -S, LĀCIS, KURMIS un KAĶIS jeb tie, kas beidzas ar -IS utt. Arī šeit uzdevumu var pārcelt nākamajā līmenī, ja pieliekam klāt vai nu ciparus (“Tā ir DIVU lāču māja”) vai krāsas (“Es redzu ZAĻU krokodilu”).



Un noteikti atcerieties kādā brīdī lokāmo lietvārdu pulciņā ieviest arī govi, zivi (vai haizivi) un suni! Tie tomēr teikumos uzvedas ne tā, kā bērnam pirmajā brīdī var šķist.


Lai mazsāpīgi locīšanas treniņi!



Faili idejām:






170 views0 comments

Comments


bottom of page